Haverhill Indoor Bowls Club - Logo

Haverhill Indoor Bowls Club

Honours and Timeline

Morning Triples

Eagles

Winners 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2018/19

2019

League Winners

  • Morning Triples: Eagles (56 points | 31 games)
  • Afternoon Triples: Marigolds (74 points | 44 games)
  • Evening Triples: Mysteries (52 points | 33 games)
  • Tuesday Double Triples: Kestrels (74 points | 16 games)
  • Wednesday Evening Fours: The Improvers (38 points | 25 games)
  • Friday Evening Fours: Carpenters (44 points | 28 games)

Competition Winners

  • Men's Singles 4 Wood | Champion: Mick Taberer
  • Men's Singles Over 60s | Champion: David Woodley | Finalist: Alan Ross
  • Men's Pairs | Champions: Neil Whitehead & Neil Dyson | Finalists: Roy Etheridge & Chris Ford
  • Men's Triples | Champions: Dennis Kimber, Roy Etheridge & Steve Nichols | Finalists: Eric Kiddle, Neil Whitehead & Dennis Lewis
  • Ladies Singles 2 Wood | Champion: Carol Ross | Finalist: Peggy Mizon
  • Ladies Singles 4 Wood | Champion: Sylvia Allworthy | Finalist: Pam Kinsey
  • Ladies Pairs | Champions: Hazel Mynott & Peggy Mizon | Finalists: Linda Carpenter & Chrissie Draper
  • Ladies Triples | Champions: Helen Hart, Hazel Mynott & Peggy Mizon | Finalists: Gill Alexander, Karen Benwell & Steph Smith
  • Mixed Pairs | Champions: Roy Etheridge & Lyn Page | Finalists: Steve Nichols & Julia Dowding
  • Mixed Triples | Champions: Colin Dowding, Gill Alexander & Eric Kiddle | Finalists: Mick Taberer, Jo Kimber & Steve Nichols

2018

League Winners

  • Morning Triples: Eagles (60 points | 32 games)
  • Afternoon Triples: Marigolds (81 points | 48 games)
  • Evening Triples: Mysteries (38 points | 24 games)
  • Tuesday Double Triples: Kestrels (69 points | 19 games)
  • Wednesday Evening Fours: Griffins (35 points | 24 games)
  • Friday Evening Fours: Falcons (40 points | 28 games)

Competition Winners

  • Men's Singles 4 Wood | Champion: Mick Taberer | Finalist: Steve Botten
  • Men's Singles Handicap | Champion: Mick Taberer | Finalist: Ray Shanks
  • Men's Singles Seniors | Champion: Mick Taberer | Finalist: Alan Ward
  • Men's Pairs | Champions: Steve Botten & Steve Nichols | Finalists: John Cook & Malcolm Page
  • Men's Triples | Champions: Steve Botten, Bill Tatters & Ray Shanks | Finalists: Neil Whitehead, Lee Hall & Bill Lancee
  • Ladies Singles 2 Wood | Champion: Lyn Page | Finalist: Carol Ross
  • Ladies Singles 4 Wood | Champion: Julia Dowding | Finalist: Carol Ross
  • Ladies Singles Seniors | Champion: Julia Dowding | Finalist: Lyn Page
  • Ladies Pairs | Champions: Carol Ross & Sylvia Allworthy | Finalists: K Benwell & Julia Dowding
  • Ladies Triples | Champions: Peggy Mizon, Pam Kinsley & S Self
  • Mixed Pairs | Champions: Ray Shanks & Carol Ross | Finalists: Mick Taberer & Julia Dowding
  • Mixed Triples | Champions: Alan Ross, Jenny Drury & Steve Nichols | Finalists: Neil Whitehead, Anne Hardwick & Ray Shanks

2017

League Winners

  • Morning Triples: Eagles
  • Afternoon Triples: Marigolds
  • Evening Triples: Golfers
  • Tuesday Double Triples: Hookers
  • Wednesday Evening Fours: Dragons
  • Friday Evening Fours: Carpenters

Competition Winners

  • Men's Singles 4 Wood | Champion: Peter Whitmore | Finalist: Mick Taberer 
  • Men's Singles Handicap | Champion: Mick Taberer | Finalist: Dave Woodley
  • Men's Singles Seniors | Champion: Mike Rogacs | Finalist: Steve Botten
  • Men's Pairs | Champions: Colin Dowding & Eric Kiddle | Finalists: Alan Ross & Roy Etheridge
  • Men's Triples | Champions: Neil Dyson, Colin Dowding & Cyril Scrivener | Finalists: Sam Agnew, Hugh Robson & Roy Etheridge
  • Ladies Singles 2 Wood | Champion: Carol Ross | Finalist: Lyn Page
  • Ladies Singles 4 Wood | Champion: L Carpenter | Finalist: Sylvia Allworthy
  • Ladies Pairs | Champions: Steph Smith & Peggy Mizon | Finalists: Pat Shanks & Sylvia Allworthy
  • Ladies Triples | Champions: Gillian Alexander, L Carpenter & Steph Smith | Finalists: Carol Ross, Sylvia Allworthy & K Benwell
  • Mixed Pairs | Champions: Diane Freeman & Malcolm Page | Finalists: Lyn Page & Alan Ross
  • Mixed Triples | Champions: Steve Nichols, Eric Kiddle & Steph Smith | Finalists: Alan Ross, R Farrant & Carol Ross


2016

League Winners

  • Morning Triples: Eagles
  • Afternoon Triples: Marigolds
  • Evening Triples - Div 1: Minis
  • Evening Triples - Div 2: B52s
  • Tuesday Double Triples: Hookers
  • Wednesday Evening Fours: Birds
  • Friday Evening Fours: Falcons

Competition Winners

  • Men's Singles 4 Wood | Champion: Daniel Poole | Finalist: Roy Etheridge
  • Men's Singles Handicap | Champion: Daniel Poole | Finalist: Dave Woodley
  • Men's Singles Seniors | Champion: Mick Taberer | Finalist: Eric Kiddle
  • Men's Pairs | Champions: Cyril Scrivener & Mike Rogacs | Finalists: Colin Jenkins & C Smith
  • Men's Triples | Champions: Phil Rees, Tony Howard & Mike Rogacs| Finalists: B Cory, Ron Rose & Roy Etheridge
  • Ladies Singles 2 Wood | Champion: Lyn Page | Finalist: J Morgan
  • Ladies Singles 4 Wood | Champion: Steph Smith | Finalist: Lyn Page
  • Ladies Pairs | Champions: Gillian Alexander & Lyn Page | Finalists: Ivy Page & Pam Kinsey
  • Ladies Triples | Champions: Gillian Alexander, Yvonne Hill & Lyn Page | Finalists: H Mynott, Steph Smith & Anne Hardwick
  • Mixed Pairs | Champions: Roy Etheridge & Julia Dowding | Finalists: Lyn Page & Bob Smith
  • Mixed Triples | Champions: Hugh Robson, Lyn Page & Steve Nichols | Finalists: Frank Jackson, Anne Hardwick & Neil Dyson

Never miss an update

Follow the site to get the latest news and results straight to your email

Follow the website now